Röviden: Az energiahatékonysági igazolás a beruházás előtti és utáni állapot energiafogyasztását hasonlítja össze.
Az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházási minőség igazolását alátámasztóan két energetikai auditot kell lefolytatni, egyet a beruházást megelőző, egyet pedig a beruházással elért állapotról. Az energiamegtakarítás ez alapján mutatható ki. Az igazolást a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által vezetett névjegyzékben szereplő energetikai auditor vagy energetikai auditáló szervezet állíthatja ki az adózó kérelmére.
Az energetikai auditáló szervezet a beruházás megkezdésének napját megelőzően - mért adatok felhasználásával, szükség esetén a mért adatokon alapuló számítás vagy becslés útján - felméri a tervezett beruházással érintett műszaki rendszerre vonatkozó energiafogyasztási adatokat, és becslést készít a tervezett beruházással elérhető energiamegtakarítás mértékéről. A szakértő az előzetes felmérés eredményeiről írásban tájékoztatja az adózót.
Az energetikai auditor vagy energetikai auditáló szervezet a beruházás üzembe helyezését követően készíti el és adja át az adózó számára a beruházással érintett műszaki rendszerre vonatkozó energetikai auditot, ami tartalmazza a kiinduló állapot energetikai felmérését és a beruházás üzembe helyezésével elért energiamegtakarításnak, a beruházás üzembe helyezését követően mért, vagy egyedi mérési adatok alapján kiszámított, vagy becsült értékeit.
Az igazolás tartalmáról: 176/2017. (VII. 4.) Korm. rendelet az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás adókedvezményének végrehajtási szabályairól.
A TAO kedvezmény igénybevételének feltételeiről: 1996. évi LXXXI. törvény a társasági adóról és az osztalékadóról.